Xiaomi Fakir Telefonu mu?

xiaomi

Herkesin elinde Iphone varken sizde Xiaomi varsa ve kendinizi ezik ve fakir hissediyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

Piyasanın önde gelen iki cep telefonu markası var. Biri Apple biri de Samsung. Her ikisi de senede en az bir defa yeni modeller piyasaya sürüyor. Daha geçen günlerde Apple yeni Iphone modellerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Yeni Iphone modelleri ( iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max) en son modellere sahip olarak kendini sosyal statü olarak tatmin etmek isteyen kullanıcıları bekliyor.

Samsung cephesine bakarsak aynı şeyi görüyoruz aslında. Samsung da Note modeli ile amiral gemisi tabir edilen segmentte en iyi ürünlerini piyasaya sürüyor. Samsung fanları da en yeni modelleri alarak Apple kullanıcılarından geri kalmadıklarını ispatlıyorlar.
Apple ve Samsung’un Amiral Gemisi Modellerine Binlerce Lira Vermek Zorunda mıyız?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kiminin sosyal statü tatmini, kiminin modayı takip etme takıntısı, masanın üstüne koydun mu son model olacak abi gibi düşüncelerle asgari ücretin birkaç katını bu modellere döküyoruz.

Gelin hep beraber normal bir kullanıcı cep telefonu ile neler yapar ve bu yaptıklarını 10 bin gaymelik Iphone’da yapsa ya da benim gibi fakirlerin aldığı Xiaomi ile yapsa neler fark eder görelim.

 1. Telefon çağrısı yani gelen giden arama : Deden miras kalma 3310 ile bile yapabileceğiniz normal telefon görüşmesi için deve yükü ile fark ödemek akıllı işi değil.
 2. SMS: Bugün 2FA yani iki faktörlü kimlik doğrulama için sms alabilen bir telefon kullanmalıyız. Banka şubesine girişte, elektrik abonesi olurken, çocuğun okulundan duyuruları almak için yine 3310 fazlası ile işimizi görecektir.nokia-3310
 3. Sosyal Medya: Facebook, Twitter, Instagram kısaca Soyşıl Media: Tamam o kadar abartmaya gerek yok 3310 ile Facebookta gezemez, Instagram storilerine bakamazsınız. Fakat geçenlerde Twitter CEO’sunun hesabı hacklenene kadar SMS ile Twit atmak mümkündü. Yani 3310 ile twit atabiliyordunuz. Bakın daha 3310 dan Xiaomi’ye gelmedik bile 🙂
 4. Fotoğraf: Instagram’da paylaşmak için bol bol özçekim çekiyoruz. (selfi) Bugün 1500 TL’ye alabilceğiniz bir Xiaomi marka telefonun ( Xiaomi Redmi Note 6 Pro 64 GB) ön kamerası en az 20 MP ve harika selfi çekiyor. Yine deve yükü ile para ödemememiz için bir neden.
 5. Kamera: Bir önceki maddede dediğimiz gibi hem ön hem arka kameralar 1500 liralık Xiaomi bile çok iyi. Zaten çektiğimiz fotoğrafları çıktı alıp ta araç giydirme yaptırmıyoruz ki. Sosyal medyada 6 inç ekranda paylaşıyoruz en fazla. Ha derseniz gece çekimi çok iyi değil tamam biz de gece çekmeyiz 🙂
 6. Oyun: 10 bin liralık telefonda oynadığınız oyunu Xiaomi’de rahat oynarsınız, oynanmaz diyen konum atsın kapışalım. 1500 liralık Xiaomi Redmi Note 6 Pro 64 GB’da 4 GB RAM var. Pubg kapışsak yeter hani.
 7. Müzik: Gençlerin çoğu Spotify ile müzik dinliyorlar. Spotify Xiaomide çalışmaz diyen görmedim daha. Spotify dinlemek için 10 bin lira verilmez değil mi?
 8. İşletim sistemi: Amiral gemisi telefonlar son sürüm işletim sistemine sahip olmanızı sağlıyor. Xiaomi modelleri güncelleme aldığı için çok da tın yani.

Daha birçok madde sıralayabiliriz. Aklıma şimdilik bunlar geldi. Eklemek isteyenler veya itiraz edenleri aşağıya yorum alanına bekliyorum.
Aslında üretmeden tüketen bir toplum olduk. Binlerce lirayı bu telefonlara vererek ithalatın artmasına ve zor kazandığımız paranın yurt dışına gitmesine neden oluyoruz. Freelance olarak Bilgisayar dergilerine (BYTE, PC Net) yazdığım günler aklıma geldi. Herkes Intel Pentıum III veya IV ile çalışırken benim Celeron işlemcili bilgisayarım vardı. Hatta tanıştığım birçok yazarın ( Grafik işleri o zaman genelde Apple (Mac) ile yapılırdı) bilgisayarı da Celeron işlemciydi.

İhtiyacımız olmayan özelliklere binlerce lira vermeye son verelim. Üretmiyorsak bile tüketmiyelim. Ameriganın pazarlama oyunlarına gelmeyelim.

Al bir Şayomi keyfine bak.

Not: Bu yazıya Xiaomi sponsor olmamıştır. Olsaydı memnun olurdum tabi. 🙂

“Xiaomi Fakir Telefonu mu?” üzerine 1 yorum.

 1. Sayın TANER;
  Son yaptığımız toplantıda size sponsor olmayı kararlaştırdık. E-posta ile adresinizi gönderirseniz size 1500 liralık dandik bir modelimizi hediye edelim dedik. Umarım şaka kaldıran birisinizdir. Yazınıza sonuna kadar katılıyorum. Masanın üstüne son model telefon alıp koymak marifet değil. Üretebilmek marifet…

Bir cevap yazın